Te milyen kompetenciákkal rendelkezel?

Szerző: | 2024. márc. 26. | Munkaügyek, Pályamódosítás, Új szakma

Szeretnék neked megmutatni néhányat napjaink igen kedvelt pályakorrekciós foglalkozásaiból. Az ügyfeleim többsége általában ezeket a szakmákat említi. Aztán amikor meghallják, milyen kompetenciákkal is kellene rendelkezniük, hosszú lesz a csönd…
Nézzünk néhány példát arra, hogy az egyes szakmáknál milyen kompetenciával kell rendelkezni.

  • Sokan szeretnének cukrászok lenni. Gondoltad-e, hogy a rend és a tisztaság szeretet, a biztos kezűség, a figyelem összpontosítás és az állóképesség is az elvárt kompetenciájához tartozik sok más egyéb mellett.
  • A borászat ma egy szexi foglalkozás. De csak akkor gondolkodj benne, ha jó a formaérzékelésed, valamint kitűnő illat és ízérzékeléssel és jó számolási készséggel rendelkezel.
  • Rengetegen állítják magukról, hogy nagyon szeretnek jönni-menni, szervezkedni, ezért rendezvényszervezők lennének. Felhívom a figyelmet, hogy egy konferencia- vagy rendezvényszervezőnek nagyon toleránsnak és elfogadónak kell lennie, gyors helyzetfelismerőnek, de talán a legfontosabb, hogy elvárt a mentális és fizikai terhelhetőség is.
  • Legalább két évtizede nagyon divatos szakma a lakberendező. Aki ezt a pályát választja, annak bírnia kell a fokozott érzelmi igénybevételt, ami a megrendelő felől érkezhet. A térlátása, a forma és színérzékelése legyen kiváló, ugyanígy a rajzkészsége és a rögtönzőképessége is.
  • Napjaink egyik trendje a környezetvédelem. De az talán kevésbé ismert, hogy a környezetvédelemmel foglalkozó szakembernek jól kell tudnia olvasni műszaki rajzot és grafikont. Mivel mérőeszközöket is kezel, jó kézügyességűnek kell lennie. Alap, hogy felelősség tudattal és logikus gondolkodással rendelkezzen.

A felsorolt szakmák elvárt kompetenciáiból csupán néhányat említettem, minden szakma ennél jóval többet igényel.
Persze erre legyinthetnél, hogy ugyan milyen kompetenciáim is lehetnének, amikor egész életemben egy munkahelyen dolgoztam, mindig ugyanazt csináltam, vagy évek óta – ugyan különböző cégeknél – de mindig ugyanaz volt a beosztásom. Adminisztrátor voltam évekig, vagy a semmitmondó ügyintéző, illetve munkatárs megjelölést használták a munkaköröm megnevezésére.
Segítek.

Azt javaslom, szánj pár nyugodt órát arra, amikor végig gondolod, mi mindent is csináltál időnként vagy rendszeresen az elmúlt években.

Például lehet, hogy asszisztens voltál, de az éves karácsonyi partit mindig neked kellett megszervezni. Azaz rendezvényszervezőként funkcionáltál azokban az esetekben.

Vagy egy-egy konkrét munka lebonyolításáért te voltál a felelős úgy, hogy a szálak nálad futottak össze, azaz kimondatlanul is projektasszisztensi tevékenységet végeztél, és ezáltal szereztél benne tapasztalatot.

Ha neked kellett a vevőlistát kezelned (még ha kockás füzetben is), akkor adatbázis kezelésben szereztél gyakorlatot.

De sorolhatnám tovább a példákat. Hány olyan pedagógussal beszéltem, akik rendszeresen írtak (és nyertek) pályázatokat az iskolájuknak. Ideális pályázatírók lehetnének!

Vagy olyan egyszerű, beosztott munkatársakról, akik éveken át tanították be az új munkatársakat a munkájuk mellett, azaz felnőttoktatással, neveléssel foglalkoztak. Csak sajnos említésre méltónak sem tartják, és nem gondolnak arra, milyen fontos kompetenciákat fejlesztettek ezáltal, amiket hasznosíthatnának egy karrierváltás során.

Vizsgáld meg magad, hátha rábukkansz valami olyan képességedre, amit használhatnál a pályamódosításod során.

Ez a weboldal cookie-kat használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsuk Önnek. A cookie-adatok a böngészőben tárolódnak, és olyan funkciókat látnak el, amelyek segítenek nekünk annak megismerésében, hogy melyek a webhelyünk látogatóink számára leghasznosabb részei.