Van-e ideális vállalkozói kor?

Szerző: | 2023. márc. 7. | Életkor, Pályamódosítás, Vállalkozás

Egész életünk során életszakaszok során megyünk át. Mindegyiknek megvan a maga feladata, a prioritásai, az öröme és a nehézségei. Különösen két nagy területen érezzük a folytonos változást: az emberi kapcsolatokban és a munkában.
Vajon mikor érdemes valami újba belekezdeni? Mikor érdemes vállalkozni?
Az alábbiakban az életkor szerint veszem számba az életpálya alakulását.

A húszas éveinkre a munkába állás és az útkeresés kezdeti időszaka jellemző. Ilyenkor kezdi az ember megismerni magát a munka világában. Ekkor derül ki, ha rosszul választott szakmát, vagy feleslegesen szerzett diplomá(ka)t. Nem egy ügyfelem volt, akik már úgy léptek ki a nagybetűs életbe, hogy tudták, soha nem akarnak alkalmazottak lenni, önállóságra vágynak, vállalkoznának.

Könnyű dolga van annak, aki a szülei cégében talál megfelelő feladatot, de ők kevesen vannak. A fiataloknak sokszor a szemére vetik a tapasztalatlanságot, ugyanakkor rendkívül merészek, könnyen felrúgnak bármilyen szabályt – ami a szociológusok szerint a sikeres vállalkozók egyik legfontosabb jellemzője.
Nem ismerek olyan fiatalt, aki az első vállalkozásából gazdagodott volna meg, talán a harmadikból-ötödikből. Ezek az évek tapasztaltabbá, céltudatosabbá és érettebbé teszik a vállalkozó fiatalokat, önismeretük egyre jobbá válik, és megtanulják, hogyan álljanak a pénzhez. Valószínűleg nem fogják a későbbiekben kerülni a nehéz helyzeteket, hanem becsületesen helytállnak bennük. Feltéve, ha nem veszik el kedvüket a kudarcok.

Sokat ronthat a helyzeten egy aggódó anya, a vállalkozni nem akaró barátok, a kishitű partner.

A 30-as évektől elkezdődik a klasszikus karrierépítés szakasza, amely a 40-es évek közepéig tart. Ez az az időszak, amikor lassabban vagy gyorsabban döntéshozó, főnök, cégvezető vagy tulajdonos válhat az ambiciózus emberekből. A karrierépítés szempontjából ez az életszakasz azt jelenti, hogy ki kell használnunk a képességeink és személyiségünk legjavát. Ekkor juthatunk a csúcsra. Szakemberek jóslata alapján az új trend az, hogy az egyes szakmákban a csúcsra érést már 40 éves korban a hanyatlás időszaka követheti.

Kivéve a vállalkozókat! Ha megalapozott a tevékenységük, ha gyorsan tudnak reagálni, ha előre terveznek, és jó munkatársakkal veszik körbe magukat, mindig képesek lesznek a talpon maradásra és a gyarapodásra.

Egy hátráltató tényező jelentkezhet: ez az időszak a családalapítás, a kisgyerekek nevelésének időszaka, amire elegendő időt kell(ene) szakítani. Nem véletlen, hogy inkább a férfiak jeleskednek ezekben az években.

Szinte mindenki sorsában van 45 éves kora körül egy nagy váltás. Az ún. életközepi válság hatására sokan váltanak önszántukból is, és keresnek új célokat az életükben mind a magánélet, mind az önmegvalósítás területén. Sokakban ekkor éled fel a vezetési potenciál, most érzik úgy, önálló vállalkozást kell indítaniuk. Sok családban a gyerekek felnőttek, és ekkor derül ki, mennyi erőtartalék marad egy nőben.

Viszonylag kevesen készülnek fel erre a rendkívül fontos korszakra, még kevesebben vannak, akik bíznak önmagukban, és akár tapasztalat nélkül is belevágnak egy új vállalkozásba.

Pedig csak bíztatni tudom őket, mert én is ezt tettem, és nem bántam meg.

Ez a weboldal cookie-kat használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsuk Önnek. A cookie-adatok a böngészőben tárolódnak, és olyan funkciókat látnak el, amelyek segítenek nekünk annak megismerésében, hogy melyek a webhelyünk látogatóink számára leghasznosabb részei.