Vállalkozni jó? Vállalkozni jó!

Szerző: | 2024. ápr. 23. | Célok, Önismeret, Pályamódosítás, Új szakma, Vállalkozás

Az előző blogban arról írtam, hogy mi mindenre kell tekintettel lennünk, ha vállalkozni szeretnénk.
Ez alkalommal azt szeretném bemutatni, hogy még milyen feltételeknek kell megfelelnie egy vállalkozónak.

  1. A legfontosabb egy jó ötlet
    Ha már tudod, vagy legalábbis nagyon tetszik egy ötlet, akkor alaposan járj utána. Különösen a konkurenciának, az áraknak, és a célközönségnek. Nekik is szükségük lenne rá?
    Talán emlékszel, hogy a 24+1 kérdés a pályamódosításról című ingyenes e-bookban részletesen kitértem arra, hogy mi mindent kell figyelembe venned, ezért most erről többet nem írok.
    Viszont, ha még nincs ötleted, vagy erősen gondolkodsz rajta, akkor azt érdemes megfigyelni, mire is van az embereknek mai világunkban szüksége. Pl. a szingli életmód jelentős lehetőségeket hordoz. Nincs (vagy legalábbis nagyon kevesen), aki megjavítson apró-cseprő dolgokat, hiányzik a kiscsoportos korrepetálás gyermekeinknek, olyan nyelvek oktatása, amelyek ritkák vagy iskolában nem tanítják. Pl. spanyol, holland, orosz stb. Ráadásul ez utóbbit online is lehet tanítani.
  2. Vállalkozási ismeretek
    Akár megdöbbentőnek is nevezhetnénk, mi mindent nem tudnak azok, akik vállalkozásba kezdenének. Ma már nem lehet úgy nekifutni, hogy hiányoznak az alapvető ismeretek (pl. adózás, bejelentési kötelezettségek, értékesítési ismeretek, üzleti stratégia készítése, social média használata stb.)
    Nem ritka az sem, hogy a vállalkozó nem érti, a bevétel a cég tulajdona, és nem a sajátja. Bár a könyvelő végzi az érdemi dolgokat, de a vállalkozónak tisztában kell lennie a pénzügyi és könyvviteli szabályokkal is!
  1. Szaktudás
    Nehéz elképzelni, hogy egy vállalkozás mindenféle szakmai tudás nélkül jól működjön. Bár találkoztam olyan coachokkal, akiket, amikor megkérdeztem, hol és kitől tanulták, azt válaszolták: sehol. ☹
    De léteznek olyan kisvállalkozások, amihez nem kell különösebb szaktudás: ilyen például a lángossütés, a takarítás stb.
    A könyvelés, a víz- és gázszerelés, a tervezés, a tanácsadás, a gyógytornász, pszichológus stb. szakma megköveteli a komoly szakmai tudást.
  1. Kockázatvállalás
    Ez a vállalkozói személyiség egyik legfontosabb tudása. Lehet, hogy minden rendben megy egy ideig, aztán szinte egyáltalán nincs bevétel. Az ilyen helyzeteket nehéz kezelni, és nem árt, ha van valamilyen tartalék. Az igazi vállalkozó jól tűri az ilyen helyzetet, nem esik pánikba, különböző megoldásokat vesz fontolóra, amelyekkel meg tudja oldani a nehézségeket.

A fentiek általános követelmények. A vállalkozás konkrét területe azonban számtalan más követelményt vethet fel. A leggyakrabban az emberekkel való bánni tudás merül fel követelményként. Ritkán fordul elő, hogy ez ne legyen életfontosságú!

Remélem, tudtam segíteni a vállalkozóvá válás feltételeinek megismerésében.
Ha még mindig nem tudod eldönteni, belevágj-e egy vállalkozásba, keress meg az elérhetőségeimen, mert tudok személyre szabott tanácsokat adni.

Ez a weboldal cookie-kat használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsuk Önnek. A cookie-adatok a böngészőben tárolódnak, és olyan funkciókat látnak el, amelyek segítenek nekünk annak megismerésében, hogy melyek a webhelyünk látogatóink számára leghasznosabb részei.